Komentáře (2)

Karol Jacek

17. září, 2017 Odpovědět

Dobrý den

podnikám a manželka je moje spolupracující osoba. Příjmy máme ale spíše z pronájmu než z podnikání jako takového. Proto nám vychází nízký základ pro sociální pojištění. Vyplatí se nám spíše zvýšit si dobrovolně zálohy sociálního pojištění nebo raději dávat tuto částku na penzijní připojištění? Moc děkuji za odpověď, Karol

26. září, 2017 Odpovědět

Dobrý den.

Na tento dotaz nelze jednoznačně odpovědět. Obecně Vám doporučuji neplatit sociální pojištění v minimálních částkách. Pokud má mít dobrovolné navýšení smysl, tak v takové výši, aby nepřekročilo měsíční platbu 3 628 Kč. Výše této platby totiž odpovídá osobnímu vyměřovacímu základu 12 423 Kč (platí pro rok 2017), což je hodnota tzv. první redukční hranice, nad kterou už se se příjmy (vyměřovací základy) redukují ve výši 26%. Nad tuto částku jsou tři čtvrtiny plateb (přesně 74%) na důchodové pojištění použity na cizí důchody (princip solidarity).

Peníze navíc tedy můžete zhodnocovat jiným způsobem – např. právě doplňkovým penzijním spořením (dříve nazývaným penzijní připojištění).


Napište komentář